Krajina zázračných lízaniek (rozprávka pre poslancov-lekárov)

Autor: Peter Stanko | 7.9.2011 o 14:30 | (upravené 7.9.2011 o 14:55) Karma článku: 18,61 | Prečítané:  366x

Kde bolo, tam bolo, za siedmimi voľbami bola jedna krajina. Ľudia v nej žili šťastne. Skoro každý sa tešil z dobrého zdravia. Raz za čas sa ale stalo, že niekto z ľudí ochorel. Našťastie, v tej krajine bola vždy nablízku lekárska ambulancia s názvom „Dr. Mix", do ktorej mohol chorý zájsť o pomoc. Na uliciach boli aj iné ambulancie, ale tam ľudia nechodili, pretože iba u Dr. Mixa dostali lízanku.

V ambulancii Dr. Mix čakal usmiaty človek v bielom plášti, ktorý sa hneď na začiatku spýtal chorého, že ako sa volá, aké všetky choroby má. Všetko si starostlivo zapísal a hneď to rozposlal do celej krajiny, aby sa každý jeden človek mohol dozvedieť, aké choroby jeho nový pacient má.

Niekedy, keď mal chorý šťastie, sa dokonca ukázalo, že usmiaty človek v plášti je lekár. Ale ak to aj lekár nebol, a bol to iba človek, ktorého iba obliekli do bieleho plášťa, nikomu to nevadilo. Každému stačilo, že hore, na kopci nad ambulanciou, sedí Veľký lekár, ktorý pozerá ďalekohľadom do všetkých ambulancií Dr. Mix a dáva pozor, či sa o chorých pacientov správne starajú. A ak sa náhodou aj v tej chvíli nepozeral, nič to. Ešte stále tu bola predsa zázračná lízanka, ktorú u Dr. Mixa rozdávali. A každý predsa vie, že zázračná lízanka chorému pomôže.

Chorí pacienti mali ambulancie Dr. Mix radi, lebo sa tešili na zázračnú lízanku. Po tej zázračnej lízanke sa každému pacientovi hneď zdalo, že sa mu uľavilo. Zázračná lízanka, totiž obsahovala nefalšovaný farebný cukor, ktorý bol neskutočne pekný a sladký. Už aj malé dieťa totiž vie, že čo je pekné a sladké, to je istotne aj zdravé.

Niekedy sa stalo, že v ambulancii bol v bielom naozajstný lekár, a ten chcel chorého liečiť naozaj, nie iba lízankou. Boli dokonca aj takí lekári, ktorí chorému úplne odmietli dať lízanku a chceli ho iba naozaj liečiť. Vtedy sa Veľký lekár na kopci zamračil a hodil do ozajstného lekára v ambulancii blesk, ktorý ho spálil na uhoľ. A bolo. Aby ambulancia neostala bez človeka v bielom, tak rýchlo do plášťa navliekli niekoho iného, napríklad upratovačku. Rýchlo jej vysvetlili, ako sa správne usmievať a ako rozdávať zázračné lízanky.

Občas sa tiež stalo, že chorý človek dolízal lízanku a zistil, že napriek tomu je stále chorý. Do inej ambulancie ako Dr. Mix, kde boli ozajstní lekári, ktorí naozaj liečili choroby, však ísť nemohol, lebo odkedy si ľudia zvykli na lízanky, prestali do iných ambulancií chodiť, až ich napokon úplne zavreli.

Raz sa dokonca stalo, že akýsi neznámy privandrovalec sa spýtal kráľa, či mu nevadí, že o ľudí sa nestarajú ozajstní lekári a namiesto liečenia sa všade iba rozdávajú lízanky. Kráľ mu povedal, že takto je to správne, pretože ľudia majú lízanky radi. Vraj, keď sa pred časom všetkých ľudí pýtali, či si prajú lízanky v ambulanciách, tak skoro všetci povedali, že ich chcú. Kráľ privandrovalca poučil, že v ambulanciách vôbec nejde o liečenie, ale ide hlavne o lízanky. Že vraj, kým majú ľudia dostatok lízaniek, nikdy im nezačne vadiť, že ich už dávno nikto naozaj nelieči a že ozajstných lekárov, čo chcú ľudí naozaj liečiť, trestajú bleskami.

A tak aj bolo. Ľudia síce nemohli vyzdravieť, ale tešili sa z množstva lízaniek. A žili šťastne, až nepomreli. Privandrovlcovi ešte napadlo, či kráľovi nevadí, že mu ľudia akosi vymierajú. Ale v tom na hradnom kopci zazvonil zvonec a...dobrú noc, deti.


Ponaučenie: Vážení poslanci-lekári, aj tí druhí. Ten privandrovalec som bol ja. A vy ste tí, čo zastupujú kráľa. Prosím, dosť bolo lízaniek. Zamerajme sa na zdravotnú starostlivosť.
Zamietnite aj vy návrh novely Zákona o liekoch.
Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.


Už ste čítali?